Çeyiz Yerleştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düğüne çok az bir zaman kala, çeyiz serme/ yerleştirme telaşınız ya başladı yâda başlamak üzere. Çeyizimi nasıl yerleştirmeliyim, çeyiz yerleştirirken nelere dikkat etmeliyim? Diyorsan da hiç endişelenme! Çünkü, Düğün Pazarı olarak bizler çeyizini nasıl yerleştirmen gerektiğini adım adım sana hazırladık bile!

Çeyiz düzmek, bazen aylarımızı bazen de yıllarımızı alabilen bir süreç. İlerideki eviniz için titizlikle seçtiğiniz ürünleri ve beğenerek aldığınız eşyaları, nasıl yerleştirebileceğiniz konusunda tereddüte düşmeniz ise çok normal. Çeyizinizi yerleştirmeden önce iyi bir planlama yapmanız, çeyizinizi yerleştirirken size hem zamandan tasarruf etmeyi sağlarken hem de gereksiz yere yorulmamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle, sizin için hazırladığımız çeyiz yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenleri okumalı ve uygulayabiliyorsanız uygulamaya koyulmalısınız.

1- Çeyiz İçin Bir Depolama Alanı Bulun

çeyiz odası
çeyiz odası

Evinizde çeyizlerinizi saklarken “planlı” olması daha sonra ne aradığınızı bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu nedenle, ailenizle yaşadığınız evde “çeyizleriniz için depolama” alanı ayarlamalı ve bu alanı “planlı” bir şekilde yerleştirmelisiniz. Örneğin, mutfak eşyalarını bir kenara, dekoratif ürünleri diğer tarafa koymak gibi.

2- Çeyizlerinizi Muhafaza Ederken, Korumaya Özen Gösterin

Dantel yada kumaştan oluşan ürünler, genelde “el emeği” olduğu için eski dönemlere ait olabilirler. Bu nedenle, bu tür eşyaların sararmasını engellemek adına koruyucu kumaşlar temin edin. Bohça içine saracağınız dantel ve kumaş ürünlerinin içine bir adet de naftalin eklemeyi unutmayın.

3- Mutfak Eşyalarına Dikkat!

Mutfak eşyalarının kırılma riskini göz önünde bulundurmalı ve bu eşyalar için seçeceğiniz kutuların “dayanıklı” olmasına özen gösterin. Hem yerden tasarruf etmeniz hem de eşyaların kırılmalarını engellemek için alternatif çözüm üretmeniz gerekebilir. Örneğin, tencere setleri içine küçük boyutlu mutfak eşyalarınızı koyarak, hem kırılmalarını engelleyebilir hem de yerden tasarruf edebilirsiniz.

 

 

 

 

4- Kolilediğiniz Çeyizleri Tanımak İçin Notlar Yazın

Düğünüzden çok önce hazırladığınız çeyiz kolilerinin, ne içerdiğini yâda hangi odayla ilgili olduğunu unutmanız çok normal. Ancak, çeyizlerinizi evinize taşıdığınızda ve tek tek istediğiniz koliyi bulmaya çalıştığınızda tam bir kaos ortamıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu nedenle, kolilerinizin üstüne koli içeriğini not düşmeniz sizin için iyi olacaktır.

Mutfak kolileri, yatak odası kolileri diye ayırdığınız kolileri yerleştirmekte elbette kolay olacaktır. Örneğin, mutfak kolisi üzerine not düştüğünüz bardak/ çatal ibaresi sayesinde bulaşık makinesinde bu ürünleri yıkarken, eş zamanlı olarak yatak odasını düzeltmeye başlayabilirsiniz. Böylece, işiniz hem daha kısa sürede bitecek hem de hiç yorulmayacaksınız.

5- Yeni Evinize Götürülen Çeyizlerinizin Yerleştirilmesi İçin Seçtiğiniz Kişilerle Planlı Hareket Edin

Türkiye’de sık sık yaşanılan çeyiz serme/yerleştirme âdeti esnasında karmaşa yaşamak istemiyorsanız, aile yakınlarınızla mutlaka planlı hareket edin. Dolayısıyla, evin her yerine dağılan kadınlar, kafalarına göze çeyiz yerleştirirse, tam bir kaos ortamı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çeyiz yerleştirme esnasında kadınlardan yardımı, sadece “ kolileri açma, silme, yıkama” gibi işlemler için rica edin. Siz kendi isteğinize göre yerleştirmeleri yapın.

Önemli!!

Çeyizinizi evinize götürdüğünüzde, halıları ve yatak örtülerini tüm iş bittikten sonra serin. Çünkü; çeyizlerin yer aldığı kolilerin açılması ile poşetler, köpükler etrafa saçılabilir. Bu nedenle, tekstil ürünleri evi yerleştirdikten sonra ermeye gayret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *